Co dělat při ztrátě zaměstnání

Ztráta zaměstnání je pro většinu lidí velmi nepříjemnou zkušeností. Člověk se snaží co nejrychleji nalézt zaměstnání nové. Přitom si občas klade otázku, jak postupovat, aby šance nalézt zaměstnání dle vlastních představ byly co nejvyšší.

Následující řádky by Vám měly dát návod, jak postupovat, jestliže se nacházíte v této situaci nebo Vám ztráta zaměstnání teprve hrozí. Návod je rozdělen do krátkých kapitol, které není nutné pročíst úplně všechny. Naší snahou je, aby se Vám podařilo nalézt práci pokud možno ještě dříve, než se stanete nezaměstnaným. Když se Vám to podaří, návod pro Vás končí kapitolou 10. Může se také stát, že některé kapitoly pro Vás nemají význam; klidně je přeskočte a pokračujte následující kapitolou.

Pokud jste se vrátili ze zemí EU/EHP/Švýcarska, informace, co je třeba udělat, naleznete zde.

Chtěli bychom Vás také poprosit, pokud Vám v návodu některé důležité rady chybí nebo Vaše poznatky nekorespondují s tím, co je zde uvedeno, pošlete nám prosím zprávu na adresu kontaktni.centrum@mpsv.cz.

Tento návod si můžete také .

V návodu jsou použity přímé odkazy na některé možnosti, které Vám dává Integrovaný portál MPSV. Tyto odkazy jsou v textu označeny modrou barvou a jsou podtrženy (například takto: portál). Tištěná verze dokumentu je trochu odlišná; zde budou odkazy v textu nahrazeny konkrétními adresami (například takto: https://www.uradprace.cz), které fungují z libovolného místa, na kterém se na internetu nacházíte.

1. Dostal jsem výpověď. Mám hledat práci okamžitě?
2. Jak si mám práci hledat?
3. Kde najdu na internetu potřebné informace?
4. Ale já asi práci s internetem nezvládnu…
5. Nejdřív zkusím najít nějaké pěkné volné místo …
6. Nelákalo by mě zkusit vzít práci v zahraničí?
7. Zatím jsem si volné místo nevybral, chci si sám dát inzerát.
8. Opravdu se mám na portál přihlásit? Není to zbytečná práce?
9. Zaměstnavatelé ode mne chtějí profesní životopis. Jak na to?
10. Nechci zveřejňovat telefonní číslo. Mohou mně zaměstnavatelé poslat zprávu jinak?
11. Jsem nezaměstnaný. Co teď?
12. Musím na úřad práce osobně? Do kdy?
13. Musím žádat o zprostředkování zaměstnání? Nestačí zažádat o podporu?
14. Jaké doklady po mně na úřadě práce budou chtít? Mohu se připravit doma?
15. Jak vysoká bude podpora v nezaměstnanosti a jak dlouho ji mohu pobírat?
16. Kdo za mě bude platit zdravotní a sociální pojištění?
17. Musím vzít každou práci, kterou mi na úřadě práce nabídnou?
18. Starám se o děti. Bude mě úřad práce nutit pracovat na směny?
19. Mohu mít i po dobu, kdy jsem veden na úřadě práce, zadány inzeráty?
20. Mohu si při evidenci přivydělat?
21. Pokud si přivydělávám, budu brát podporu v nezaměstnanosti?
22. Sehnal jsem práci! Musím to nahlásit na úřadě práce…

Určitě je velmi dobré začít hledat práci okamžitě. Je třeba si uvědomit, že zvláště u profesí, kde se vyžaduje středoškolské nebo vyšší vzdělání, trvá výběr nových zaměstnanců i několik měsíců (vypsání výběrového řízení, absolvování vstupních pohovorů, vyhodnocení kandidátů). Proto je třeba začít hledat práci okamžitě, a to i přesto, že do evidence úřadu práce Vás vezmou až v den následující po skončení pracovního poměru.

dekorace

Kromě tradičních způsobů, jakými je čtení inzerátů v tisku či dotazování se v podnicích, existují i způsoby další. Každý úřad práce například uveřejňuje seznam volných míst v daném okrese na své nástěnce. V dnešní době počítačů již však není třeba trmácet se pro tuto informaci až na úřad práce. Pokud máte přístup k počítači s připojením k internetu (knihovny, internetové kavárny,…), můžete potřebné informace získat odsud. Pokud takový počítač nemáte, můžete zajít na nejbližší úřad práce; tam jsou informační kiosky MPSV bezplatně k dispozici. Hledat však nemusíte jen na portále MPSV; můžete využít i možnosti, které nabízejí agentury práce a různé internetové stránky zaměřené na tuto problematiku. Pro lepší orientaci na trhu práce a pro zlepšení šancí při hledání zaměstnání můžete také využít Job clubů pořádaných úřady práce.

dekorace

Základním zdrojem informací by se Vám mohl stát portál Ministerstva práce a sociálních věcí. Pokud Vás děsí slovo portál, a třeba i internet, můžeme Vás ujistit, že obavy nejsou namístě. Internetový portál je něco jako knížka nebo časopis, ve kterém je možné listovat a ve chvíli, kdy mě přestane bavit, ho prostě zavřít. Proti časopisu je tu však jedna velká výhoda. Zatímco časopis vychází například jednou za týden, na internetovém portále MPSV (dále jen portále) se nové informace zobrazují okamžitě. To není ani tak důležité třeba u informací o tom, jaká je například výše podpory v nezaměstnanosti, může to však být rozhodující u informací o nových volných místech. Tady může platit staré české pořekadlo: „Kdo dřív přijde, ten dřív mele…“ .

Máte obavy, že práci s portálem nezvládnete? Nejsou namístě! Práce s portálem je intuitivní a tento text by Vás měl provést hlavními úskalími.

Když si ani potom nebudete vědět rady, můžete zavolat do Call centra Úřadu práce ČR (telefon 800 779 900) a operátoři Vám ochotně poradí.

Takže se do hledání práce na portále bez obav pusťte, konec konců nemůžete prakticky nic zkazit a vypnout počítač se dá kdykoliv…

Pokud budete mít štěstí, podíváte se do nabídky volných míst na portále a najdete hned nějakou práci, která odpovídá Vašim představám.

Vyhledat volné místo můžete podle základních údajů – do políčka Jakou práci hledáte? napište konkrétní profesi, kterou chcete vykonávat, například “zedník”. Po zadání několika prvních písmen hledané profese se Vám nabídne možnosti vybrat si profesi z číselníku profesí, která nejvíce odpovídá Vámi hledanému zaměstnání. Tuto možnost nemusíte využít, můžete ponechat název profese, kterou hledáte tak, jak jste ji zadali vy. Dále můžete zadat další údaje do políček „Kde?” chcete pracovat a Dopravní spojení. V políčku Dopravní spojení zadejte číslo - dobu dojíždění z místa v políčku Kde?, a to buď vzdálenost v kilometrech nebo dobu dojíždění v minutách. Tím omezíte vzdálenost, ve které hledáte zaměstnání nebo dobu, kterou jste ochotni trávit cestováním za prací veřejnými dopravními prostředky.

Pokud chcete více upřesnit požadavky na hledané zaměstnání, můžete zadat další podmínky, které by Vámi hledané pracovní místo mělo splňovat. Tyto podmínky můžete zadat ve sloupci Rozšířené hledání. Po kliknutí na podmínku se otevřou možnosti pro zadání Oboru, Regionu, Minimálního stupně vzdělání, výše Mzdy, Pracovněprávního vztahu, Směnnosti, Vhodnosti zaměstnání pro různé skupiny zaměstnanců. Pokud hledáte zaměstnání u konkrétního zaměstnavatele, můžete zadat jeho název nebo IČO v rozšířeném hledání Zaměstnavatel.

Požadavky na hledané pracovní místo nemusíte zadat všechny najednou, můžete je zadávat postupně a svůj výběr postupně zpřesňovat zadáním dalších požadavků podle počtu vyhledaných míst a podle toho, jak odpovídají Vašim představám.

Vyhledaná volná pracovní místa se zobrazují setříděná podle data zveřejnění, nejnověji zveřejněná pracovní místa se zobrazují jako první.  Řazení volných míst můžete změnit výběrem “Seřadit podle” v pravé horní části obrazovky pro vyhledávání.

Uvažujete-li o tom, vypravit se za prací do světa, je třeba se rozhodnout, kam se vypravit. Obecně platí, že s vycestováním do zahraničí jsou spojeny některé podstatné formality, které by mělo být výrazně jednodušší splnit v zemích Evropské unie (plus v Norsku, na Islandu a ve Švýcarsku). Tyto země společně vytvořily systém Evropských služeb zaměstnanosti EURES. V České republice jsou informace o možnostech spojených se zaměstnáváním v těchto zemích k dispozici na stránkách Integrovaného portálu MPSV v sekci EURES. Zde je pro Vás připraven souhrn všech dostupných informací o pracovních a životních podmínkách v jednotlivých státech EU/EHP a Švýcarska a kromě jiného i “kuchařka“, na co byste při hledání práce v zahraničí neměli zapomenout (24B). Naleznete zde také nabídky volných pracovních míst - i sezónních, které jsou zahraničními zaměstnavateli určeny zejména občanům ČR.

Užitečné informace najdete také na portálu Evropské unie v Bruselu. Zde jsou k dispozici volná pracovní místa z celé EU/EHP; můžete si zde zadat svůj životopis, který je přístupný tisícům registrovaných zaměstnavatelů.

Informace o možnostech zaměstnání v EU Vám také ochotně poskytnou pracovníci EURES na každém úřadě práce.

Můžete také navštívit některou z cca 1 500 licencovaných pracovních agentur v ČR a požádat je o zprostředkování práce. Pamatujte si však, že agentury práce musí ze zákona provádět zprostředkování zdarma. Budou-li po vás pracovníci agentury práce vyžadovat nějaké platby, nejedná se o seriózní agenturu, nic neplaťte a obraťte se na jinou agenturu!

Pokud uvažujete o vycestování za prací mimo Evropskou unii, je třeba se velmi pečlivě připravit a informovat o podmínkách platných v dané zemi.

Důležité rady před cestou:

Nezbytná je především:

 1. velmi dobrá informovanost
 2. znalost alespoň jednoho světového jazyka nebo jazyka země, kam mám namířeno!

Co udělat po návratu ze zemí EU/EHP/Švýcarska do ČR?

Díky tomu, že jste si prohlédli volná místa, víte o nabídce zaměstnavatelů přijmout nové zaměstnance. Vědí ale zaměstnavatelé o Vaší nabídce přijmout práci? Pravděpodobně ne, což je třeba napravit. Na portále máte proto možnost vytvořit si vlastní inzerát typu „Hledám práci“ a ten zobrazit potenciálním zaměstnavatelům. Vytvoření takového inzerátu je jednoduché a záleží pouze na Vás, jaké osobní údaje a kontakty zde uvedete. Je však třeba si uvědomit, že tento inzerát by měl zaměstnavateli signalizovat Vaši snahu hledat práci. A obvykle platí, že čím více podstatných informací uvedete, tím lépe.

Pro ty uživatele, kteří mají velké obavy z výpočetní techniky, je určena základní verze zadání inzerátu nebo rozšířená verze zadání inzerátu bez přihlášení na portál. Tu je na jednu stranu velice jednoduché vyplnit, funguje však trochu jako poštovní schránka, do které jste vložili dopis. Jakmile je jednou dopis ve schránce, nemůžete již v něm dělat žádné úpravy. Takže pokud se stane, že ještě týž den práci získáte, budou Vám přesto ještě další dva měsíce chodit nabídky od zaměstnavatelů. I proto Vám doporučujeme před založením inzerátu se na portál přihlásit.

Přihlášený uživatel má možnost nejen zadat inzerát, ale může se k němu kdykoli vrátit a provádět v něm libovolné úpravy. Pokud naleznete zaměstnání, můžete  inzerát zrušit. Přihlášení Vám také umožní pořídit si životopis a připojit ho k zadanému inzerátu. Před pořízením prvního inzerátu přihlášený uživatel poskytuje souhlas s uchováním osobních údajů, který může kdykoli odvolat.

Portál nabízí určité možnosti pouze pro přihlášené uživatele. Je to především možnost upravovat a mazat své inzeráty a možnost vytvořit si profesní životopis.

Přihlášení je nutné k zabezpečení Vašich dat a k tomu, aby portál poznal, že s ním komunikujete právě Vy.

Přihlásit se na portál můžete prostřednictvím systému e-identita (NIA) nebo pokud vlastníte datovou schránku prostřednictvím informačního systému datových schránek. K přihlášení prostřednictvím NIA je potřeba například nový občanský průkaz s čipem, který je vydáván od 1.7.2018 nebo uživatelský účet NIA, který umožní přihlášení pomocí jména, hesla a SMS.

Pro přihlášení klikněte na tlačítko Přihlášení v prvém horním rohu obrazovky a dále postupujte podle toho, jaký způsob přihlášení jste zvolili. Dlaždice pro jednotlivé prostředky pro přihlášení obsahují texty, které Vás povedou.

dekorace

Většina zaměstnavatelů dnes požaduje po lidech ucházejících se o zaměstnání strukturovaný profesní životopis. Už ten název je pro mnoho lidí natolik nepochopitelný, že vzdávají pokus o to jej vlastními silami vytvořit. To je ale chyba! Na portále je pro přihlášené uživatele připraven návod, jak takový životopis vytvořit. Vy vlastně jen vyplňujete do políček, na co jste tázáni, a na konci si můžete pyšně prohlížet Váš správně vytvořený strukturovaný profesní životopis. Doba, kterou budete potřebovat, je asi 20 – 30 minut.

Při tvorbě životopisu u každého údaje rozhodujete, zda jej chcete, nebo nechcete zveřejnit kliknutím na ikonu „Oko“. Přeškrtnutá ikona znamená, že údaj se nebude na internetu zobrazovat. Možná si říkáte, proč mám nějaký údaj vyplňovat, když jej potom nechci zveřejnit. Důvody jsou dva:

 1. Pro Vaši potřebu je k dispozici Váš strukturovaný profesní životopis se všemi zadanými údaji. Můžete se tedy rozhodnout, že na internetu zveřejníte jen vybrané údaje, ale například do firmy „Dobrý plat“ zanesete životopis osobně, a to se všemi údaji. Víte, že platové podmínky jsou tam skvělé, práce by Vás bavila, tak stojí za to se přece snažit!
 2. Často se stává, že na základě Vašeho inzerátu „Hledám práci“, ke kterému se životopis přikládá, se Vám ozve zaměstnavatel s nabídkou, která vypadá lákavě. Takovému zaměstnavateli pak pošlete životopis kompletní anebo mu zpřístupníte daleko více údajů než dosud. Nyní stačí jen u příslušných políček kliknout na ikonu „oko“, ikona zůstane nepřeškrtnutá – a je hotovo!

.

Pokud byste si ani potom nevěřili, určitě Vám poradí odborníci na úřadě práce nebo se můžete telefonicky obrátit na Call centrum Úřadu práce ČR.

Na závěr této kapitolky přidáváme několik rad, díky kterým můžete ve své nabídce zaměstnavatele zaujmout:

 • Zaměstnavatelé vyhledávají v nabídkách práce, tedy v inzerátech „Hledám práci“. Tam používejte klíčová slova, podle kterých vás mají najít. Nevyhledávají ve vlastních životopisech. Životopisy jsou určeny pro ty zaměstnavatele, kteří vás již našli, aby se o vás dozvěděli více. Myslete na to, až budete formulovat svůj životopis.
 • Ke svému českému životopisu můžete přiložit i životopis anglický (např. v programu MS Wordu); zaměstnavatelé vás sice podle něj nenajdou, ale když vás najdou, uvidí ho.
 • Do životopisu přidejte uvolněné poznámky typu Téměř každodenně užívám automobil. – S počítačem pracuji uživatelsky v zaměstnání i v domácnosti. – Zabývám se kynologií, úpravou srsti psů a koček na ŽL. – Velmi mne baví práce na zahradě. Navozují neformální atmosféru a to by se zaměstnavatelům mohlo líbit.
 • Po založení čerstvého životopisu do databáze se budete pro zaměstnavatele zobrazovat na prvním místě. Určitě toho využijte a kultivujte svoji nabídku. Zahrajte si třeba chvíli na zaměstnavatele a zkoumejte, které curriculum vitae neboli životopis se vám líbí. A hlavně proč! A až to objevíte, promítněte to do svého CV.
 • Zvažte vložení své fotografie do CV.
 • Na hlavní stránce životopisů, tam, co vidíte seznam svých nabídek práce, se ukazuje počet shlédnutí nabídky zaměstnavatelem. Ten počet říká, kolika zaměstnavatelům jste se trefili do jejich výběrových podmínek. Je-li číslo malé nebo se během několika dní nezvětšuje, změňte text své nabídky práce.

Při zadání inzerátu „Hledám práci“ v základní i rozšířené verzi zadáte způsob, jakým si přejete, aby Vás zaměstnavatel kontaktoval. K dispozici máte pole Váš e-mail a Další kontakt na Vás. Do pole Váš e-mail můžete zadat emailovou adresu, do pole Další kontakt na Vás pak můžete zadat libovolný jiný údaj, jak si přejete, aby Vás zaměstnavatel kontaktoval, například telefonní číslo, adresu pro doručení poštou nebo jiný způsob kontaktu. U poštovní adresy nezapomeňte, že do kontaktu kromě adresy musíte uvést i jméno, v ostatních případech své jméno v inzerátu uvádět nemusíte. Doporučený způsob kontaktu je uvést e-mailovou adresu nebo telefonní číslo.

Při vytváření inzerátu aplikace vyžaduje, abyste uvedli alespoň jeden z uvedených způsobů kontaktu. Bez toho, aby Vás zaměstnavatel mohl kontaktovat, nemá zadání inzerátu smysl.

V životopisu můžete uvést své telefonní číslo, nebo ho můžete uvést, ale zaškrtnete ikonu pro „Nezveřejňovat“ nebo ho nemusíte uvést vůbec. Hlavní způsob kontaktu uvedete v inzerátu „Hledám práci“

Již před uplynutím výpovědní doby máte možnost požádat na kterémkoli kontaktním pracovišti ÚP ČR o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání; v tomto případě Vás bude ÚP ČR informovat o vhodných pracovních místech.

Podat žádost o zprostředkování zaměstnání a stát se uchazečem o zaměstnání můžete až po skončení pracovního poměru.

Po ukončení pracovního poměru požádejte kontaktní pracoviště ÚP ČR v místě svého pobytu o zprostředkování zaměstnání. Více informací o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání získáte na odkazu Evidence uchazečů o zaměstnání a podpora v nezaměstnanosti. Z tohoto odkazu můžete vyplnit elektronicky Žádost o zprostředkování zaměstnání a Žádost o podporu v nezaměstnanosti. Další praktické informace najdete také zde a v těchto videospotech.

Jako nezaměstnaný člověk vedený na ÚP ČR máte svá práva a povinnosti. V dalších kapitolách je krátce zmíníme; komplexní informaci o právech a povinnostech naleznete na portále.

12. Musím na úřad práce osobně? Do kdy?

Do evidence uchazečů o zaměstnání budete zařazeni ode dne podání žádosti o zprostředkování zaměstnání. Požádáte-li o zprostředkování zaměstnání nejpozději do tří pracovních dnů po skončení zaměstnání, budete zařazeni do této evidence ode dne následujícího po skončení zaměstnání. Takže pro ujasnění, pokud Vám skončil pracovní poměr např. k 31. 7., potom se zajděte na ÚP ČR zaevidovat mezi 1. 8. až 3. 8. Pokud na tyto dny vychází státní svátek nebo sobota či neděle, lhůta se o tyto dny prodlužuje. Pokud je tedy 2. 8. sobota a 3. 8. neděle, můžete se zaevidovat do úterý 5. 8. a v evidenci přitom budete vedeni úřadem práce od 1. 8.

Žádosti o zprostředkování zaměstnání můžete podat elektronicky (prostřednictvím datové schránky nebo e-mailem se zaručeným elektronickým podpisem), osobně či zaslat poštou (s vlastnoručním podpisem).

Úřad práce Vás, pokud splňujete zákonem stanovené podmínky, zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání. Nesplňujete-li tyto podmínky, vydá o tom úřad práce rozhodnutí.

13. Musím žádat o zprostředkování zaměstnání? Nestačí zažádat o podporu?

Vždy žádáte o zprostředkování zaměstnání. Nelze žádat jen o podporu v nezaměstnanosti uchazečů o zaměstnání. Také nelze požadovat zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání jen z toho důvodu, abyste splnili podmínku pro poskytnutí sociální dávky.

Při první návštěvě na ÚP ČR si s sebou vezměte platný občanský průkaz nebo jiný doklad, kterým prokážete svoji totožnost a místo trvalého pobytu. Dále je nutné s sebou vzít doklad o ukončení pracovního poměru, doklad o výkonu jiné výdělečné činnosti, u osoby samostatně výdělečně činné potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu, potvrzení o ukončené náhradní době (např. návrat z mateřské dovolené, péče o osobu blízkou, pobírání plného invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně), abyste mohli být ihned zařazeni do evidence uchazečů o zaměstnání.

Pokud máte k dispozici potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši průměrného výdělku nebo evidenční list důchodového pojištění, vezměte si tyto doklady také s sebou. V případě, že uvedené doklady nemáte, je možné na adrese Evidence uchazečů o zaměstnání a podpora v nezaměstnanosti použít pro zaměstnavatele formulář potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti.

Můžete také vyplnit elektronicky Žádost o zprostředkování zaměstnání a Žádost o podporu v nezaměstnanosti a její vytištěnou verzi přinést na ÚP ČR s sebou, či zastat elektronicky nebo poštou.

15. Jak vysoká bude podpora v nezaměstnanosti a jak dlouho ji mohu pobírat?

Výše podpory v nezaměstnanosti se vám stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u vás zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely ve vašem posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období, tj. v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. V případě, že jste naposledy před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, výše podpory v nezaměstnanosti se vám stanoví procentní sazbou z posledního vyměřovacího základu v rozhodném období.

Výše podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Délka podpůrčí doby je stanovena u osob do 50 let na 5 měsíců, od 50 do 55 let na 8 měsíců a nad 55 let 11 měsíců.

Ukončíte-li poslední zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu sami nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí výše podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.

Systém výpočtu podpory v nezaměstnanosti je poměrně složitý, bližší informace naleznete v Základním poučení uchazeče o zaměstnání.

dekorace

Zdravotní pojištění za vás po dobu evidence na ÚP ĆR bude hradit stát (cizincům podá informace týkající se zdravotního pojištění zdravotní pojišťovna).

Sociální pojištění Vám hrazeno nebude, pouze doba, po kterou budete vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání, se započítává jako účast na důchodovém pojištění - bližší informace o délce zápočtu podá ČSSZ.

17. Musím vzít každou práci, kterou mi na úřadě práce nabídnou?

Pracovníci úřadu práce se Vám budou snažit najít takovou práci, která by vyhovovala Vašim možnostem a představám, pokuste se je proto přesně formulovat. Přesto se může stát, že budete posláni na volné místo, které se Vám nebude zdát úplně ideální. V takovém případě je dobré vědět, že:

 • v případě odmítnutí vhodného zaměstnání bez uvedení vážných důvodů můžete být z evidence sankčně vyřazeni;
 • vhodné zaměstnání je takové zaměstnání, které odpovídá zdravotní způsobilosti uchazeče a pokud možno jeho kvalifikaci, schopnostem, dosavadní délce doby zaměstnání, možnosti ubytování a dopravní dosažitelnosti zaměstnání;
 • délka pracovní doby vhodného zaměstnání musí činit nejméně 80 % stanovené týdenní pracovní doby a zaměstnání musí být sjednáno na dobu neurčitou, nebo na dobu určitou delší než 3 měsíce. Vhodné zaměstnání dále musí zakládat povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

Při zprostředkování zaměstnání úřad práce zohlední vaši péči o malé děti a bude se snažit zprostředkovávat vám takové zaměstnání, které by vám v péči o děti nebránilo. Bude přihlížet k docházce dítěte do předškolního zařízení a k povinné školní docházce dítěte a také k místu výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela.

Samozřejmě, cíl pracovníků a Váš je úplně shodný – nalézt pro Vás co nejrychleji nějaké dobré zaměstnání. Pokud vy sami budete aktivně práci hledat, hodnotí to pracovníci úřadu práce pozitivně – a Váš aktivní přístup je zkoumán v případě, že žádáte o další sociální dávky. Nebojte se tedy i v době evidence na úřadě práce využívat možností, které Vám portál Ministerstva práce a sociálních věcí nabízí, a můžete se obrátit i na agentury práce. Zprostředkovatelé na úřadě práce Vám dokonce mohou nabídnout, že Vám data potřebná pro vytvoření profesního životopisu po Vašem souhlasu na portál automaticky odešlou. Zveřejnit nabídku práce a životopis však už musíte vy sami.

Ano, v průběhu vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání si můžete přivydělat. Jedná se o tzv. nekolidující zaměstnání, v rámci kterého můžete pracovat v pracovním nebo služebním poměru, ale měsíční výdělek nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy. Můžete také vykonávat činnost na základě dohody o pracovní činnosti. Zde také platí podmínka, že měsíční odměna nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy.

Ne, možné to není. V případě, že pobíráte podporu v nezaměstnanosti, najdete si nekolidující zaměstnání (pracovní nebo služební poměr, dohoda o pracovní činnosti; měsíční výdělek nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy), dojde k zastavení výplaty podpory v nezaměstnanosti (není umožněn souběh podpory v nezaměstnanosti a nekolidujícího zaměstnání). Podpora v nezaměstnanosti se zastaví na dobu trvání právního vztahu, na základě kterého nekolidující zaměstnání vykonáváte. Po ukončení právního vztahu, na základě kterého vykonáváte nekolidující zaměstnání, se podpora v nezaměstnanosti dále vyplácí.

dekorace

Máte povinnost oznámit úřadu práce nástup do zaměstnání nejpozději do 8 kalendářních dnů. Pokud v průběhu evidence využijete možnost přivýdělku, tzv. nekolidující zaměstnání, máte povinnost oznámit výkon nekolidujícího zaměstnání nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti.

Nesplnění těchto podmínek by mohlo vést k sankčnímu vyřazení, což by mohlo negativně ovlivnit vaši případnou další evidenci na úřadu práce.

Pokud si pročítáte tuto kapitolu a podařilo se vám najít dobrou práci, gratulujeme!!! Pokud se Vám zdá, že v tomto návodu něco chybí, pošlete nám prosím zprávu (kontaktni.centrum@mpsv.cz). Budeme také moc rádi, pokud jste si práci našli prostřednictvím portálu, když nám o tom krátce napíšete. Váš příklad by mohl sloužit i pro další, kteří jsou nyní teprve na začátku cesty za hledáním zaměstnání a pro které Váš příklad může být vzpruhou v jejich nelehké situaci.

Přejeme Vám hodně štěstí

Poslední aktualizace: 9. 12. 2020