Sezónní práce v zemích EU, EHP a ve Švýcarsku

V databázi bezplatné služby  EURES – https://eures.europa.eu/index_cs jsou miliony volných pracovních míst.

Pokud sháníte brigádu na prázdniny, nebo letní sezónní práci, pravděpodobně zvolíte profese v oblasti gastronomie, pomocné práce v zemědělství nebo pozice animátorů v hotelích a kempech. Na této stránce naleznete řadu kontaktů přímo na zaměstnavatele, nabízející tyto druhy volných míst. Buď zvolte ve vyhledavači příslušnou profesi, případně vyhledejte volná místa na dobu určitou.

Osvědčený způsob je také vyhledávání na stránce https://europa.eu/eures/portal/jv-se/home?lang=cs&pageCode=find_a_job podle klíčového slova. Jako klíčové slovo doporučujeme zadat např. season, seasonal, fruit, strawberry, cherry, mushroom, onion, wine, mushrooms, picker, tractor, holiday, holidays, animator, animateur, aupair, au-pair, nanny, housekeeper, waiter, barman, lifeguard, snowboard, ski, schi, studentenjob, saison, kellner, ferien, rezeptionist, hotel helfer, stubenmädchen, stubenbursch, landwirtschaft, wein, landwirtschaftliche hilfsarbeiter, landarbeiter, traktorfahrer, traktor, obst, gemüse, ernte a určitě vás napadne i mnoho dalších.

Na stránce www.eures.cz naleznete volná pracovní místa zaslaná přímo z příslušných úřadů práce z 31 evropských zemí s tím, že zaměstnavatel má zájem o nábor pracovních sil z České republiky. Můžete vyhledávat i v databázích úřadů práce dané země, kontakty naleznete na této stránce v rámci odkazu Volná místa v EU/EHP.

V případě, že se rozhodnete využít nějaké nabídky soukromé agentury práce, prověřte vždy, zda má Licenci Ministerstva práce a sociálních věcí ke zprostředkování práce na území ČR. Agentury práce v evropských zemích jsou placeny ze strany zaměstnavatelů, proto nejsou oprávněny vybírat jakékoli poplatky za zprostředkování práce od uchazečů. Důkladně si vždy pročtěte smluvní podmínky a přesvědčte se, zda podepisujete smlouvu o zprostředkování práce, nebo jen o zprostředkování ubytování, dopravy, případně asistenčních služeb. V případě porušení smlouvy se můžete obrátit na pracovníky kontrolně právního oddělení Úřadu práce ČR. Pro získání autentických zušeností s jenotlivými agenturami doporučujeme zadat název vybrané agentury do internetového vyhledavače společně s heslem zkušenost.

Evropský portál pro mládež - prázdninová práce, stáže, dobrovolnictví

klikněte zde


Soubor ke stažení: Sezónní práce - informační leták EURES (303,32 kB)

Poslední aktualizace: 28. 3. 2024