Elektronická komunikace

S Úřadem práce ČR můžete komunikovat z pohodlí domova elektronicky. Přečtete si návod, jak jednoduše a rychle vyřídíte vše, co potřebujete. 

Najděte si potřebný formulář na https://www.mpsv.cz/web/cz/formulare. Pokud nevíte, jaký formulář potřebujete, můžete využít rady v záložce „Průvodce“.  Na adrese https://www.mpsv.cz/web/cz/formulare najdete odkazy na dva typy formulářů, interaktivní (označený symbolem ) a formulář (bez symbolu ). Elektronicky lze podat oba typy, konkrétní postup se však liší. Chcete-li vědět, na které pracoviště žádost podat, podívejte se na tento návod.

 

Využijete-li interaktivní formulář (označený symbolem ), postupujte takto:

 1. Nejprve se přihlaste (vpravo nahoře „Přihlášení“). Výhoda přihlášení spočívá v tom, že se Vám všechny základní osobní údaje do formuláře načtou. Máte následující možnosti přihlášení:
  1. Identita občana:
   • bankovní identitou – nejjednodušší způsob. Po výběru této možnosti Vás přesměrujeme na stránky vašeho internetového bankovnictví a budete požádáni o přihlášení. Je to nejrychlejší způsob ověření Vaší totožnosti.
   • eObčankou – občanský průkaz s aktivovaným čipem
   • NIA ID – Jméno, heslo a SMS kód
   • Mobilní klíč eGovernmentu – nainstalovaná aplikace mobilního klíče na mobilním zařízení a další způsoby
  2. Datová schránka - Při použití datové schránky veškerá komunikace mezi Vámi a Úřadem práce ČR probíhá plně elektronicky.
 2. Vyplňte prosím formulář. Pokud si nevíte s vyplněním rady, vzory vyplněných formulářů naleznete přímo pod formulářem v sekci „Názorná pomůcka, jak vyplnit formuláře“ (například Žádost o rodičovský příspěvek). Můžete také využít videonávody na vyplnění nejčastějších žádostí. Případně Vám rádi s vyplněním poradíme telefonicky na Call Centru ÚP ČR.  
 3. Formuláře si můžete (nejen) v průběhu vyplňování ukládat, a to prostřednictvím tlačítka „Uložit rozpracovaný formulář“. Uložené údaje lze z počítače kdykoli otevřít a znovu použít přes tlačítko "Načíst údaje".
 4. Po vyplnění můžete žádost odeslat prostřednictvím tlačítka "Přejít k odeslání" (je-li součástí příloha, max. velikost přílohy je 17 MB). Odeslat můžete vždy jen takovým způsobem, jakým jste přihlášeni. Možnosti odeslání jsou tyto:
  • Prostřednictvím identity občana
  • Datovou schránkou
  • S uznávaným elektronickým podpisem (varianta bez přihlášení)
 5. Po úspěšném podání formuláře se Vám objeví oznámení: „Hotovo! Vaše žádost byla úspěšně odeslána. Ozveme se Vám hned, jak ji zpracujeme. Nemusíte nic ověřovat telefonicky, osobně ani písemně. Co nejdříve Vás zkontaktujeme sami.“

 

Využijete-li u vybraných žádostí ON-LINE podání přes webovou aplikaci, postupujte takto:

Webovou aplikaci, přes kterou můžete podat zjednodušenou žádost o vybrané dávky, jejichž seznam se postupně rozšiřuje, najdete na portále Ministerstva práce a sociálních věcí. Abychom mohli vaši žádost zpracovat on-line, je třeba ověření Vaší totožnosti. Proto je pro vstup do formuláře nutné přihlášení prostřednictvím Identity občana nebo Datové schránky.

Než se pustíte do vyplňování formuláře důkladně si přečtěte základní informace o příslušné dávce a také o tom, kdo a za jakých podmínek o ni může elektronicky. Současně si připravte potřebné dokumenty, které musíte do elektronické žádosti o vybranou dávku vložit. Jde o informace, které si stát nemůže dohledat sám. Do žádosti pak nahrajete jejich scan nebo fotku .

 

Využijete-li tiskopis (formulář bez symbolu ), postupujte takto:

 1. Vyplňte prosím formulář. Případně rádi s vyplněním poradíme telefonicky na Call Centru ÚP ČR.
 2. Po vyplnění prosím formulář uložte.
 3. Uložený formulář prosím zašlete na místně příslušné kontaktní pracoviště ÚP ČR:
  • datovou schránkou do datové schránky Úřadu práce ČR,
  • s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou podatelnu Úřadu práce ČR (e-mailem),
  • bez uznávaného elektronického podpisu na elektronickou podatelnu Úřadu práce ČR (e-mailem) musíte do pěti dnů osobně potvrdit na pobočce ÚP ČR,
  • vytiskněte a zašlete poštou s vlastnoručním podpisem,
  • či vytiskněte a přineste osobně na příslušné kontaktní pracoviště.

 

Využijete-li tiskopis ve formátu PDF, postupujte takto:

Formuláře pro tisk je možné vyplnit elektronicky na PC a není tedy nutné je tisknout a vyplňovat ručně.

 1. Otevřete stažený pdf soubor v aplikaci Adobe Acrobat Reader.
 2. Na záložce „Nástroje“ zvolte „Vyplnit a podepsat“.
 3. Formulář Vám nyní umožní vyplnit jednotlivá pole.

 

Důležité!!! Vyplněné žádosti nezasílejte na Call centrum ÚP ČR, ale příslušné kontaktní pracoviště ÚP ČR. Pokud se rozhodnete podávat žádosti prostřednictvím elektronické podatelny, je třeba zasílat je na podatelnu ÚP ČR, nikoli podatelnu MPSV nebo jiné kontakty na webových stránkách.

Kde žádosti podávat?

Pokud žádáte o dávku státní sociální podpory (rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, porodné a pohřebné), dávku pomoci v hmotné nouzi, zprostředkování zaměstnání a podporu v nezaměstnanosti, pak můžete žádost podat v místě, kde skutečně žijete. V případě dávek pěstounské péče a náhradního výživného pak v místě trvalého pobytu žadatele.

Poslední aktualizace: 21. 8. 2023