Poradenský den pro práci v Německu - Liberec - 8. 12. 2021

ZRUŠENO Z ORGANIZAČNÍCH DŮVODŮ.

 

Liberec

Poradenský den pro práci v Německu - Liberec - 15. 11. 2021

Poradenský den pro práci v Německu s EURES poradci z Agentur für Arbeit Bautzen.

Termín nutné předem rezervovat na tel: 950 132 486-443, email: eures.lb@uradprace.cz.

Liberec

AUSTRIA IS CALLING - Online event, 25.10. 2021

Are you a citizen of the European Union, an EEA country or Switzerland? Are you looking for a new job, for a new start abroad or simply just a change? Austria is Calling!

This online recruiting event gives you the possibility to find new job opportunities in the hospitality sector in one of the most beautiful countries in the world - Austria!

Online

Poradenský den pro práci v Německu – Kraslice – 24. listopadu 2021

ZRUŠENO Z ORGANIZAČNÍCH DŮVODŮ.

Kraslice

Poradenský den pro práci v Německu – Karlovy Vary – 15. prosince 2021

ZRUŠENO Z ORGANIZAČNÍCH DŮVODŮ.

Karlovy Vary

Evropský on-line veletrh práce - Lucembursko, 6. říjen 2021

Ve středu 6. října 2021 proběhne další z řady evropských online veletrhů práce. Tentokrát se představí Lucemburské velkovévodství a nabídne zájemcům informace o možnostech zaměstnání v oblastech financí, služeb a IT. Další informace naleznete zde: Jobfair.lu

On-line

Poradenský den pro práci v Německu – Liberec – st 13. října 2021

Poradenský den s EURES poradci z Agentur für Arbeit Bautzen. Termín je nutné předem rezervovat na tel: 950 132 486 / 443. 

Liberec

10. ročník veletrhu práce Profesia days

Zveme Vás na 10. ročník veletrhu práce, který se koná ve dnech

6.10. 9:00 – 19:00 a 7.10. 9:00 – 17:00, a na kterém tradičně najdete i náš stánek EURES.

Rádi Vám i poskytneme informační a poradenstký servis ohledně získávání zkušeností ze zahraničí.

Využijte této příležitosti a přijdte náš  navštívit.

Praha Letňany

EDUCA WEEK LIBEREC 11.-17.října 2021

EDUCA WEEK se uskuteční od 11. do 17. října, a to nejen v Home Credit Areně, ale dokonce v celém Liberci díky zapojení dalších spolupracujících institucí, firem a škol. Největší novinkou celého EDUCA WEEKu je jeho rozdělení na čtyři části:

EDUCA EXPO, které je starým známým veletrhem EDUCA MYJOB LIBEREC a uskuteční se od 14. do 16. října 2021 v Home Credit Areně. Nebude zde chybět představení škol a firem nejen z Libereckého kraje, doprovodný program nebo třeba odborná HR konference.
EDUCA KIDS, která nabídne program pro celé rodiny se zaměřením na menší děti, pro které budou připraveny různé edukativní a zábavné programy i přednášky. 
EDUCA VISIT, ve kterém budou moci zájemci navštívit vybrané podniky z regionu, aby si mohli lépe představit jejich fungování a následné uplatnění žáků a studentů nejrůznějších oborů.
EDUCA ONLINE, která slavila úspěch v roce 2020, samozřejmě chybět nebude – na webu bude k dispozici sekce věnovaná virtuálním vizitkám jednotlivých škol i dalšímu doprovodnému programu, jako bude např. STUDIO EDUCA. Celá EDUCA ONLINE bude k dispozici nejen během týdenního veletrhu, ale až do 1. března 2022, aby pomohla žákům 9. ročníků ZŠ s výběrem střední školy.

Liberec

Práce může být sezónní, ale práva ne! Generální ředitelství ÚP se zapojilo do kampaně #Rights4AllSeasons Evropského orgánu pro pracovní záležitosti.

Práce může být sezónní, ale práva ne!

Generální ředitelství ÚP se zapojilo do kampaně #Rights4AllSeasons Evropského orgánu pro pracovní záležitosti (ELA). Cílem je připomenout práva sezónních pracovníků, podpořit zaměstnavatele při plnění jejich povinností a zajistit spravedlivé podmínky zaměstnávání.

Kampaň #Rights4AllSeasons probíhá po celé Evropské unii a vyvrcholí národními aktivitami v rámci „Week of Action“ od 20. září 2021.

Navštivte webovou stránku kampaně, kde naleznete užitečné rady a pokyny sezónním pracovníkům pracujícím v Evropě a zaměstnavatelům nabízejícím sezónní zaměstnání. ELA v rámci kampaně #Rights4AllSeasons připravil interaktivní hru, kde se interaktivním způsobem seznámíte s právy sezónních zaměstnanců, s povinnostmi zaměstnavatelů a riziky nelegální práce. Vyberte si svoji postavu a vytvořte vlastní příběh: zahrajte si hru!

Hra je součástí kampaně zaměřené na sezónní zaměstnání, kterou European Labour Authority spustila spolu s Evropskou platformou boje proti nelegální práci.

EU

Poradenský den pro práci v Německu - Ústí nad Labem - po 13. září 2021

Poradenský den s EURES poradkyní paní Ramonou Zimmermann (Agentur für Arbeit Pirna). Termín je třeba předem rezervovat na tel. 950 171 676

Ústí nad Labem

FINLAND WORKS 5.10.2021 - On-line

FINLAND WORKS Dne 5. října 2021 představí finský EURES (Evropské služby zaměstnanosti) příležitosti na finském trhu práce, a to jak pro ty, kteří zaměstnání hledají, tak pro zaměstnavatele.

Detaily naleznete zde: https://www.europeanjobdays.eu/en/events/finland-works-2021

On-line

Are you interested in organising international activities? Are you good at networking? Do you like to work with young people in an international context? Do you want to work in a small international team?

International Young Naturefriends is a well-established international youth umbrella organization with more than 45-years of tradition and impact in more than 20 European countries. We are currently looking for a full-time Project and Networking Coordinator willing to contribute to our mission and become a significant member of a small young team. The job placement is in Prague, Czech Republic.

IYNF gathers over 30 member and partner organisations, that are further structured in local and regional groups and associate about 120 000 young people. Our main field of activity is experiential education based on the values of respect, equality, solidarity, sustainability and love and care for nature. The Project and Networking Coordinator is responsible for organisational support of the IYNF activities, the support and supervision of the ESC volunteers as well as the communication with the IYNF member and partner organisations in consultation with the Secretary General.

We require:

 • Experience in project management ideally in youth work or the NGO sector
 • Computer literacy (MS Office – at least intermediate MS Excel knowledge, Google tools)
 • Ability to work in English
 • Accuracy, independent thinking, focus on detail, good organisational skills and systematic way of working, good time and resource management skills
 • Ability to work independently and under pressure (stick to deadlines, deal with deadlines)
 • Willingness to work flexible hours and travel for meetings and trainings abroad
 • Proof of clean criminal record
 • EU citizenship or work permit
 • Willingness to commit to a long term cooperation
 • The start is 01st July 2021

We prefer:

 • Experience in the coordination of volunteers
 • Experience in one of the following fields: international youth work, non-formal education, facilitation of youth meetings
 • Experience with Erasmus+ Programme and/or the European Youth Foundation of the Council of Europe
 • The ability to communicate in Czech
 • An adequate degree is an advantage
 • Affiliation with the values of the Naturefriends movement

We offer:

 • A job in a young and progressive team working for a value-based organisation
 • Workplace in Prague
 • Remote work during the pandemic
 • Training opportunities for constant professional and personal development
 • A chance to meet interesting people from all around the world and having fun during our international activities :)
 • Flexible working hours in consultation with the Secretary General
 • One year contract with three months trial period with the aim of the extension
 • 40 working hours per week for a gross salary of 32.000 CZK
 • 25 days of paid holidays

If you are interested in the position please send your CV and motivation letter in English to the IYNF Secretary General Sina Franz (sg@iynf.org) until the 22nd of June. Please note that only online applications are accepted and that only candidates who fulfill the job requirements will be shortlisted and contacted within the week after.

Praha

Have you ever thought about working for the UN?

Have you ever thought about working for the UN? The United Nations Sustainable Development Goals Fund is now seeking for qualified officers for various positions in its Offices.

The Sustainable Development Goals Fund is an international multi-donor and multi-agency development mechanism created in 2014 by the United Nations to support sustainable development activities through integrated and multidimensional joint programs.

Details could be found in the attached pdf file.

Geneva

Make it in Germany 2021 – Ihre Rückkehr nach Deutschland!

Sie leben und arbeiten, studieren derzeit als Deutsche/-r im Ausland?

Sie fragen sich, was in Bezug auf Wiedereinstieg, Stellensuche, Bewerbung, EU-Förderprogramme, Familie und soziale Absicherung im Hinblick auf Ihre Rückkehr nach Deutschland zu beachten ist?

Dazu erhalten Sie umfassende Informationen.

Datum: 26. Mai 2021 von 14.00 bis 17.00 Uhr.

Hier finden Sie alle Details: https://www.europeanjobdays.eu/en/taxonomy/term/48526

Online

EUROPEAN ONLINE JOBFAIR! Luxembourg

Lucemburské služby EURES vás zvou na online pracovní veletrh zaměřený na vesmírný program a IT. Veletrh proběhne 12. května 2021

Luxembourg - online

On-line veletrh pracovních příležitostí iKariéra - st 14. 4. 2021

Veletrhy pracovních příležitostí, které se konaly na univerzitách po celé České republice, se tento rok spojí do jednoho virtuálního veletrhu. Využijte jedinečné příležitosti a v rámci velethu navštivte náš virtuální stánek EURES. Na stánku vám rádi poskytneme informace a poradenství týkající se zeména pracovních mobilit v rámci EU, Norska, Islandu, Lichtenštenska a Švýcarska.

Informace a registrace zde: https://www.ikariera.cz/cz/pages/online-veletrh 

On-line

MAKE IT WORK IN DENMARK - Online event, 18. 3. 2021

Welcome to our European Online Job Day “Make it work in Denmark” 2021. At our online event you can explore great career opportunities in Denmark and we will provide European jobseekers with helpful information about “Living and Working” in Denmark as well as company presentations. We will also let you in on tips and tricks on how to get closer to your dream job within the blooming sectors in Denmark.

We have more than 1500 English-speaking job offers in Denmark. Especially the blooming IT, green energy sector, and the strong life science cluster is looking for highly qualified candidates.  

European Online Job Day

FINLAND WORKS - Online event, 11. 2. 2021

Looking for work? Looking for workers? Then this is the place and space for you. Eures Finland is organising this Online event to give you a chance to find new possibilities and job opportunities in Finland.

Finland Works on February 11th 2021 between 10:00 am-4:00 pm (CET) offers you a chance  for a new start and a new career.

Employers are looking for people in several fields e.g. 

 • Seasonal work (agriculture, HoReCa - Hotel_Restaurant_Catering, construction etc)

 • different fields of industry

 • Summer workers

 • other sectors

As a jobseeker, you can register online before the event, browse through registered employers and apply for vacancies. During the day you can chat with employers and be interviewed online.

Register using the link Finland Works | EURES - European Job Days

European (Online) Job Days