Pomoc lidem postiženým tornádem

25. 6. 2021

Úřad práce ČR nabízí pomocnou ruku všem obyvatelům obcí, které zasáhlo tornádo. Poškození mohou požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci, a to až do výše 57 900 Kč. Obce zase mohou využít pomoci při odstraňování škod v rámci veřejně prospěšných prací, na které ÚP ČR finančně přispívá.

Dávka mimořádné okamžité pomoci (MOP) je dávka jednorázová a pokrývá šest základních životních situací. V případě neštěstí na jihu Moravy ji ÚP ČR může poskytnout klientovi, kterého postihla vážná mimořádná událost a jeho sociální a majetkové poměry mu neumožňují překonat nepříznivou situaci. Výše poskytnuté podpory může dosáhnout až 15násobku životního minima, tedy 57 900 Kč. Lidé, které postihlo tornádo, mohou také požádat v rámci MOP o příspěvek na úhradu nezbytného jednorázového výdaje. Jedná se např. o zaplacení správního poplatku při ztrátě osobních dokladů, za vydání duplikátu rodného listu atd.

Jak o MOP žádat, se dozvíte ZDE

Další informace jsou k dispozici ZDE a ZDE

Úřad práce ČR vyčlenil také speciální telefonní linky. Pro oblast Hodonínska mohou lidé volat na číslo 778 534 778, pro Břeclavsko pak platí 775 424 116, pro Podbořansko 778 763 040.

Lidé se mohou obracet i na Call centrum ÚP ČR.

V případě zájmu o pomoc při odstraňování škod je ÚP ČR schopen zajistit v rámci veřejně prospěšných prací potřebné zaměstnance a maximálně zkrátit řízení, která s touto agendou souvisejí. Další podrobnosti k VPP jsou zveřejněny ZDE

Děkujeme za vaši snahu pomoci těm, které postihlo tornádo. Bohužel není v našich silách distribuovat materiální pomoc přes naše Call centrum. Pokud máte cokoli, čím chcete pomoci, obraťte se přímo na dobrovolnici@jmk.cz (tel. 800 129 921) případně na Městské úřady v Hodoníně (https://www.hodonin.eu/) a v Břeclavi (https://www.breclav.eu/). Znají své obyvatele nejlépe a vědí, komu poskytnuté věci darovat.

Autor:

ÚP ČR