Pro pečující osoby

Odborná způsobilost pečujících osob

Odbornou způsobilostí pečující osoby je:

  • odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry, praktické sestry, dětské sestry, porodní asistentky, zdravotně-sociálního pracovníka, zdravotnického záchranáře, psychologa ve zdravotnictví nebo specializovaná způsobilost k výkonu povolání klinického psychologa,
  • odborná způsobilost k výkonu povolání sociálního pracovníka nebo odborná způsobilost pracovníka v sociálních službách se středním vzděláním s maturitní zkouškou,
  • odborná kvalifikace učitele mateřské školy, učitele prvního stupně základní školy, asistenta pedagoga podle § 20 odst. 1 zákona o pedagogických pracovnících, speciálního pedagoga nebo vychovatele),
  • profesní kvalifikace chůvy pro děti do zahájení povinné školní docházky,
  • profesní kvalifikace chůvy pro děti v dětské skupině, nebo
  • odborná způsobilost k výkonu povolání lékaře.

Pro všechna uvedená povolání je požadavek minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou. Výjimkou je získání profesní kvalifikace „Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky“ nebo „Chůva pro děti v dětské skupině“, kde jsou zkoušené kompetence na úrovni 4 dle Evropského kvalifikačního rámce, což odpovídá právě střednímu vzdělání s maturitou. O složení zkoušky před autorizovanou osobou se může ucházet také osoba, která maturitu nemá.

Odbornou způsobilost musí mít pečující osoba již před zahájením výkonu práce, nemůže si doplňovat studium během zaměstnání (je možné složením zkoušky nechat autorizovanou osobu ověřit dané kompetence).

Odborná způsobilost a další vzdělávání pečujících osob 2025

Profesní kvalifikace Chůva v dětské skupině

Další vzdělávání pečujících osob

Poskytovatel je povinen zajistit pečující osobě další vzdělávání v oblasti péče o dítě v rozsahu nejméně 8 hodin za kalendářní rok, pokud základní pracovněprávní vztah mezi pečující osobou a poskytovatelem trvá po celý kalendářní rok. V rámci dalšího vzdělávání má také povinnost zajistit pečující osobě absolvování kurzu první pomoci zaměřeného na dětský věk alespoň jednou za 2 kalendářní roky.

Poskytovatel služby péče o dítě v SDS je povinen absolvovat další vzdělávání v oblasti péče o dítě v rozsahu nejméně 4 hodiny za kalendářní rok, pokud měl oprávnění po celý kalendářní rok, a v rámci dalšího vzdělávání absolvovat kurz první pomoci zaměřený na dětský věk alespoň jednou za 2 kalendářní roky.

Další vzdělávání pečujících osob je možno plnit i prostřednictvím e-learningových kurzů a online seminářů poskytovaných zdarma MPSV ČR.

E-learningový vzdělávací portál MPSV

Zájemce o studium e-learningových kurzů se musí nejprve přihlásit nebo registrovat.

Vstup do e-learningu

REGISTRACE

  • Po vyplnění a odeslání registrace přijdou na vámi zadanou e-mailovou adresu přihlašovací údaje a je možné zahájit studium.
  • Kurzy lze kdykoliv v průběhu studia přerušit a vrátit se zpět na stejné místo později.
  • Většina kurzů je zakončena krátkým testem. Po jeho úspěšném absolvováním je vygenerován a automaticky odeslán na zadanou e-mailovou adresu elektronický certifikát.

V případě problémů s registrací či přihlášením kontaktujte Adrianu Bílou na e-mailové adrese: adriana.bila@mpsv.cz

FAQ Pečující osoba v dětské skupině

Musí být pečující osoba vždy v pracovněprávním vztahu k poskytovateli? Nemůže mít např. živnostenské oprávnění?

Pokud se nejedná o poskytovatele, který je zároveň pečující osobou poskytující službu péče o dítě v dětské skupině o kapacitě nejvýše 4 dětí (§ 3 odst. 2 písm. i) zákona o DS), musí být pečující osoba s poskytovatelem v základním pracovněprávním vztahu, tj. musí mít uzavřený pracovní poměr (pracovní smlouvu) nebo dohodu o pracovní činnosti anebo dohodu o provedení práce. Pečující osoba nemůže v dětské skupině působit na základě živnostenského oprávnění. (§ 5 odst. 3 zákona o DS)

Musí absolvent zkoušky PK Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky vykonat celou zkoušku pro PK Chůva pro děti v dětské skupině?

U uchazečů, kteří dříve získali odbornou způsobilost Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky, nemusí autorizovaná osoba přezkušovat dříve ověřené kompetence, které se rozsahem a obsahem shodují*.

*Zákon č. 179/2006 Sb., o uznávání výsledků dalšího vzdělávání (§ 18 odst. 6)

Jak dlouhou má platnost posudek o zdravotní způsobilosti pečujících osob?

Lékařský posudek platí 2 roky od jeho vystavení, pokud u pečující osoby nedojde během této doby ke změně zdravotní způsobilosti. V takovém případě má pečující osoba povinnost poskytovateli bezodkladně předložit nový lékařský posudek.

Jaké jsou podmínky pro zvyšování kvalifikace? (Kvalifikovaná pečující osoba si chce doplnit zkoušku profesní kvalifikace “Chůva pro děti v dětské skupině”, vzdělání ve zdravotnictví nebo pedagogické oblasti)

Podmínky odborného rozvoje zaměstnanců upravuje zákoník práce v § 227 až § 235.

Zvýšením kvalifikace se rozumí změna hodnoty kvalifikace, její získání nebo rozšíření (např. studiem, školením nebo jinou formou přípravy k dosažení vyššího stupně vzdělání). Zvýšením kvalifikace ve smyslu zákoníku práce se rozumí pouze takové zvýšení, které je v souladu s potřebou zaměstnavatele (splnění předpokladů stanovených právními předpisy pro výkon sjednaného druhu práce, nebo splnění požadavků kladených zaměstnavatelem na sjednaný druh práce). O to, zda jde, či nejde o zvyšování kvalifikace v souladu s potřebou zaměstnavatele, rozhoduje výlučně zaměstnavatel.

Umožní-li (vysloví-li souhlas) zaměstnavatel zaměstnanci, aby si kvalifikaci doplnil, nemůže to jít k tíži zaměstnance a poskytnuté pracovní volno ke studiu je překážkou v práci na straně zaměstnance, za kterou zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.

Pokud nejsou dohodnuta nebo stanovena vyšší nebo další práva, přísluší zaměstnanci od zaměstnavatele při zvyšování kvalifikace minimální standard práv vyjmenovaných v § 232 odst. 1 písm. a) až e) zákoníku práce a dále pak v ustanovení § 232 odst. 2 a 3 zákoníku práce.

Právo zaměstnance na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu podle § 232 zákoníku práce nesouvisí s případnou uzavřenou kvalifikační dohodou (může být a nemusí), ale rozhodující pro vznik tohoto práva je souhlas zaměstnavatele se zvýšením kvalifikace, která je souladu s potřebou zaměstnavatele. V případě souhlasu zaměstnavatele vzniká výše uvedené právo na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu automaticky ze zákona (§ 232 zákoníku práce).

Podle § 234 odst. 2 zákoníku práce může být kvalifikační dohoda uzavřena také při prohlubování kvalifikace (tj. její průběžné doplňování, kterým se nemění její podstata a která umožňuje zaměstnanci výkon sjednané práce, její udržování a obnovování – viz § 230 zákoníku práce), jestliže předpokládané náklady dosahují alespoň 75 000 Kč. V takovém případě však nelze prohloubení kvalifikace zaměstnanci uložit.

Jaké jsou podmínky dalšího vzdělávání pečujících osob? Musí se jednat o akreditovaný kurz?

V současné době nejsou připravovány akreditace kurzů pro pečující osoby, není tedy stanovena podmínka absolvovat akreditované kurzy. Poskytovatel spolu s pečujícími osobami může vybrat takové kurzy, které pečující osoby podpoří a budou je motivovat v další práci s dětmi. Podmínky dalšího vzdělávání (§ 5c zákona o DS):

Rozsah: minimálně 8 hodin za kalendářní rok

Obsah: vzdělávání v oblasti péče o děti, z toho nejméně jednou za 2 roky kurz první pomoci zaměřený na dětský věk

Forma: kurz ve vzdělávacím zařízení nebo na pracovišti zaměstnavatele, odborná stáž na základě písemné smlouvy mezi poskytovatelem a zařízením zajišťujícím odbornou stáž

Vzdělávání může být prezenční i distanční, např. e-learning, u kurzu první pomoci je vhodné z hlediska kvality upřednostnit prezenční vzdělávání s praktickým nácvikem

Dokládání: doklad o absolvování vzdělávací aktivity uchovává poskytovatel 3 roky ode dne vystavení. Z dokladu musí vyplývat, o jaké téma se jednalo a rozsah vzdělávací aktivity. Dokladem může být i smlouva o zajištění odborné stáže. Kvalita vzdělávání je hodnocena v rámci standardů kvality *, proto je vhodné uchovávat také další informace, např. podkladové materiály ke kurzu, informace ke stáži apod.

* vyhláška č. 350/2021 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů

Musí kurz první pomoci v rámci dalšího vzdělávání absolvovat také osoby se zdravotnickým vzděláním?

Tato podmínka platí pro všechny pečující osoby bez rozdílu, není rozlišováno dle původního vzdělání. Je žádoucí, aby si všechny pečující osoby pravidelně prakticky ověřily schopnost poskytnout první pomoc.

Hradí náklady na další vzdělávání poskytovatel nebo pečující osoba?

Další vzdělávání pečující osoby je povinen zajistit poskytovatel, pečující osoba je povinna se určeného vzdělávání účastnit a předat poskytovateli doklad o absolvování (§ 5c zákona o DS). Účast na dalším vzdělávání se považuje za prohlubování kvalifikace podle § 230 zákoníku práce. Náklady vynaložené na prohlubování kvalifikace je povinen hradit zaměstnavatel. Požaduje-li zaměstnanec, aby mohl absolvovat prohlubování kvalifikace ve finančně náročnější formě, může se na nákladech podílet. Účast na vzdělávání se považuje za výkon práce, za který přísluší zaměstnanci mzda nebo plat.