Jak se ucházet o zaměstnání v zemích EU, EHP a Švýcarsku

Účet uchazeče o zaměstnání na Evropském portálu EURES - http://www.eures.europa.eu/

Evropský portál EURES nabízí možnost vytvoření účtu uchazeče o zaměstnání (druhá sekce na stránce). Zájemci si zde mohou zdarma vložit svůj profesní životopis a představit se tak registrovaným zaměstnavatelům z celé Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska, kteří touto cestou hledají vhodné kandidáty na volné pozice.

Sekce pro uchazeče o zaměstnání v češtině.

Životopisy a zvyklosti v jednotlivých zemích

Pokud chcete úspěšně žádat o zaměstnání v zemích EU/EHP a Švýcarsku, měli byste znát zvyklosti daného státu. Žádost o volné pracovní místo se v každé zemi liší, a to jak typem životopisu, tak způsobem podání žádosti. V některých zemích se vyžaduje fotografie, jinde originály dosaženého vzdělání, někde je nutné sestavit doprovodný dopis, jinde je zvyklostí telefonický kontakt předem. Základní informace k jednotlivým zemím naleznete na portále EURES v sekci "Životní a pracovní podmínky" - Žádost o místo / Applying for a job / Bewerbung / Demande d´emploi. Pro detailnější informace prosím kontaktujte poradce EURES.

 


http://www.europass.cz/

Europass vám nabízí možnost zdarma sestavit portfolio dokladů a dokumentů o vašich schopnostech a dovednostech, které vám pomůže při hledání práce, brigády nebo dalším studiu doma i v zahraničí. Zároveň vysvětluje vaše kvalifikace.
Nezaměňujte prosím s uznáváním kvalifikací.

S pomocí Europassu můžete získat tyto doklady:

Životopisu a portfolia EUROPASS si můžete vytvořit v různých jazykových verzích. 

Europass funguje od roku 2005 po celé Evropské Unii i přidružených státech a všechny doklady jsou v EU dobře známé a přijímané jak ze strany škol, tak i zaměstnavatelů, institucí a úřadů.

Vydávání a správu dokladů Europassu i komunikaci s klienty zařizuje Národní centrum Europass ČR, které je součástí Národního pedagogického institutu ČR

Zájemcům zde poradí, jak získat či vyplnit doklady Europassu. Tyto služby jsou součástí evropských služeb pro srozumitelnost kvalifikací a uplatnění na trhu práce a čerpáme ze společných zkušeností ze zahraničí.

 

Poslední aktualizace: 16. 5. 2024