Řecko životní a pracovní podmínky

Občané České republiky nepotřebují pro práci v Řecku pracovní povolení. Jejich zaměstnávání se řídí stejnými podmínkami jako zaměstnávání řeckých občanů.

KDE HLEDAT PRÁCI

Pro vyhledání volného místa můžete využít:

REGULOVANÁ POVOLÁNÍ

Občané s kvalifikací a oprávněním vykonávat určitý typ povolání v ČR jsou kvalifikováni pro tutéž práci i v Řecku. Pouze k výkonu regulované profese je vyžadována náležitá dokumentace a uznání odpovědné instituce. K provozování některých profesí může být vyžadována také znalost jazyka. Před odjezdem do Řecka je nutné ověřit, zda zamýšlené povolání patří k regulovaným profesím. Pro výkon regulovaných profesí jsou právními předpisy členských států EU/EHP stanoveny určité požadavky (např. stupeň a obor vzdělání, délka praxe a způsobilost).

Procedura uznávání pracovních kvalifikací rozlišuje kvalifikaci akademickou aprofesní.Pro akademické účely je možné využít mezinárodní síť Národních informačních středisek pro akademické uznávání (NARIC). Pro účely profesní je nutné vyhledat odborný uznávací orgán pro konkrétní povolání. Seznam regulovaných činností a další informace k dispozici na: http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/regprof/index.cfm

Informace o uznávání pracovních kvalifikací v Řecku:

EOPPEP (National Organization for the Certification of Qualifications and Vocational Guidance)
41 Ethnikis Antistaseos Avenue
142 34 Athens

GREECE

Tel.: +30-210-270-9000; e-mail: info@eoppep.gr; web: http://www.eoppep.gr

Uznávání akademických kvalifikací:

DOATAP (National Academic Recognition Information Center)
Helenic NARIC
54 Ag. Konstantinou Str.
104 37 Athens

GREECE

Tel.: +30-210-528-1000; e-mail: information_dep@doatap.gr; web: http://www.doatap.gr

REGISTRACE K POBYTU

Občané zemí EU/EHP mohou na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti pobývat na území Řecka 3 měsíce (s možností prodloužení o další 3 měsíce, pokud si zde hledají zaměstnání). Minimální doba platnosti cestovního dokladu není stanovena, doklad však musí být platný v době vstupu na řecké území.

DLOUHODOBÝ POBYT OBČANA EU ZA ÚČELEM VÝKONU ZAMĚSTNÁNÍ

Občané EU/EHP, kteří chtějí pobývat v Řecku déle než 3 měsíce, mají povinnost požádat o Povolení k pobytu občana EU/EHP (Βεβαίωση Eγγραφής Πολιτών Ευρωπαϊκης Ενοσης  / Vevaiosi Engrafis Politon Evropaikis Enoseis) na příslušném cizineckém oddělení řecké policie – Ελληνική Αστυνομία (Elliniki Astynomia)www.astynomia.gr v místě bydliště. Podmínkou získání je pracovní poměr v Řecku, nebo prokázání dostatečných prostředků pro pobyt v zemi, předložení 3 fotografií a dokladu o zaplaceném zdravotním pojištění. Povolení se vydává na 5 let a může být prodlouženo.

Každá osoba se statusem rezidenta obdrží pro daňové účely osobní daňové registrační číslo AFM a pro účely sociálního zabezpečení číslo AMKA.

SOCIÁLNÍ ZABEZPEČENÍ – ZDRAVOTNÍ A SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ

Systémy sociálního zabezpečení jednotlivých členských zemí EU/EHP jsou koordinovány tak, aby migrující pracovníci neztráceli svá práva v důsledku změny místa pobytu a výkonu práce. Příspěvky na sociální a zdravotní pojištění migrující pracovníci odvádějí v jedné členské zemi. Tentýž princip platí i pro vyslané zaměstnance, pracovní poměr s cizím prvkem anebo OSVČ. Dochází také ke vzájemnému sčítání dob pojištění a zaměstnání nezbytných na uplatnění nároků na důchod nebo dávky hmotného zabezpečení v nezaměstnanosti. V případě dávek v nezaměstnanosti je však nutné vzít v úvahu, která země je k jejich výplatě primárně kompetentní, a zda byly naplněny podmínky vzniku nároku na tuto dávku (v každé zemi se liší).

Jednotlivé systémy sociálního zabezpečení a práva v této oblasti koordinují Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 a 987/2009. Další informace na webových stránkách MPSV ČR a ČSSZ: https://web.mpsv.cz/web/cz/volny-pohyb-osob-1 / http://www.cssz.cz/cz/evropska-unie /

V Řecku neexistuje jednotný legislativní rámec, který by zastřešoval všechny instituce sociálního zabezpečení. Příspěvky na sociální zabezpečení a podmínky nároků se tak liší dle konkrétní instituce. Největší institucí sociálního zabezpečení, u níž je pojištěna většina obyvatel, je IKA–ETAM (Ιδρυμα Κοινωνικων Ασφαλισεων-Ενιαιο Ταμειο Ασφαλισης Μισθωτων (Idrima Koinonikon Asfaliseon-Eniaio Tameio Asfalisis Misthoton), česky Institut sociálního zabezpečení-Všeobecný zaměstnanecký pojišťovací fond). Za výplatu nemocenských dávek, podpory v mateřství a penzí je zodpovědná příslušná instituce sociálního zabezpečení. Výplata dávek v nezaměstnanosti a rodinných přídavků náleží do kompetence úřadů práce (OAED) – Οργανισμός Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (Organismos Apascholiseos Ergatikou Dynamikou) na základě příspěvků do pojišťovacích fondů IKA–ETAM, OAEE nebo ETAP–MME.

Vaše práva v oblasti sociálního zabezpečení v Řecku
Informace na portále Evropské komise (anglicky, německy, francouzsky, řecky).

Zdravotní pojištění:
Občané ČR zaměstnaní v jiné členské zemi EU/EHP mají právo na plnou zdravotní péči v zemi zaměstnání. Pokud se stanou součástí zdravotního systému jiné členské země EU/EHP, vztahuje se na ně oznamovací povinnost vůči jejich dosavadní české zdravotní pojišťovně.

Občané, kteří pracují a bydlí v jiné členské zemi EU/EHP, mají v ČR nárok pouze na nezbytnou zdravotní péči. Posouzení místa bydliště je v kompetenci příslušné zahraniční zdravotní pojišťovny. Pro účely čerpání této péče při pobytu v ČR vystavuje zahraniční zdravotní pojišťovna EHIC nebo Potvrzení dočasně nahrazující EHIC. V jiném členském státě EU/EHP budou pojištěni i vyživovaní nezaopatření příslušníci těchto občanů, pokud jejich manžel(ka) nevykonává výdělečnou činnost v ČR.

Občané, kteří pracují v jiné členské zemi EU/EHP a bydlí nadále v ČR, mohou požádat svou zahraniční zdravotní pojišťovnu o vydání formuláře S1 (dříve E 106). Tento formulář zajišťuje nárok na plnou zdravotní péči i v ČR a předkládá se české zdravotní pojišťovně, u níž byl pojištěnec naposledy pojištěn. Podobnou možnost mají i vyživovaní nezaopatření rodinní příslušníci těchto občanů.

Před zahájením nároku na zahraniční zdravotní pojištění lze využít české zdravotní pojištění i komerční připojištění.

Více informací na stránkách Kanceláře zdravotního pojištění: www.kancelarzp.cz

Občané ČR, kteří chtějí vycestovat do jiného státu EU/EHP za účelem hledání zaměstnání, jsou až do okamžiku zahájení výdělečné činnosti v zahraničí českými pojištěnci. Do té doby mohou v případě nutnosti v jiném státě EU/EHP čerpat zdravotní péči na základě EHIC vystaveného českou zdravotní pojišťovnou. Musí si ovšem stále platit české pojistné. Od data zahájení výdělečné činnosti v zahraničí přestávají být českými pojištěnci a nemají žádný nárok z EHIC vystaveného českou zdravotní pojišťovnou. Zpravidla se automaticky stávají pojištěnci státu zaměstnání, od kterého také obdrží doklad o nároku na zdravotní péči.

Čeští pojištěnci jsou o zahájení výdělečné činnosti v jiném členském státě EU/EHP povinni bezodkladně (do 8 dnů) informovat svou dosavadní českou zdravotní pojišťovnu a vrátit jí EHIC (pokud jim byl vystaven). V případě nesplnění této oznamovací povinnosti mohou být sankcionováni v souladu s českými právními předpisy. Po ukončení výdělečné činnosti v jiném státě je nutné oznámit české zdravotní pojišťovně opětovnou příslušnost českým právním předpisům o povinném zdravotním pojištění a zároveň doložit doby pojištění ze zahraničí (nejlépe některým z těchto formulářů: E 104, S041, E 106, S1, S072), aby v ČR nebylo vyžadováno doplacení pojistného.

Odjezd za prací sjednanou od konkrétního termínu
Pokud občané ČR znají datum zahájení výdělečné činnosti v zahraničí již před odjezdem z ČR, je nutné jej oznámit české zdravotní pojišťovně a domluvit se na postupu odevzdání EHIC (pokud byl dotyčné osobě vystaven). Na přechodnou dobu do zahájení výdělečné činnosti v zahraničí je možné požádat o vystavení Potvrzení dočasně nahrazující EHIC. Po ukončení výdělečné činnosti v zahraničí je nutné oznámit české zdravotní pojišťovně příslušnost k českým právním předpisům o povinném zdravotním pojištění. Zároveň je nutné doložit doby pojištění ze zahraničí (viz předchozí odstavec),aby v ČR nebylo vyžadováno doplacení pojistného.

Souběh zaměstnání
Při souběhu pracovních činností v Řecku a v ČR bude nutné jednat s Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) a příslušnou zdravotní pojišťovnou.

a)   Souběžný výkon zaměstnání ve dvou nebo více členských zemích EU/EHP
Podle evropských koordinačních nařízení podléhají zaměstnanci ve dvou a více členských státech EU/EHP právním předpisům pouze jednoho státu (zpravidla se jedná o zemi bydliště). Tito zaměstnanci odvádějí ve státě pojištění příspěvky na pojistném i z příjmů z činností vykonávaných v jiném členském státě EU/EHP.

b)   Souběžný výkon zaměstnání a samostatné výdělečné činnosti (SVČ) v zemích EU/EHP
Občané, kteří nepřeruší svou SVČ v jednom státě EU/EHP a současně začnou pracovat jako zaměstnanci v jiném státě EU/EHP, budou podléhat právním předpisům o sociálním zabezpečení (odvody pojistného a pobírání dávek) v zemi výkonu zaměstnání.

Příslušnost k právním předpisům jednoho státu pro osoby pracující v několika zemích současně, nebo pro vyslané osoby, se dokládá potvrzením o příslušnosti k právním předpisům – formulářem A1 (dříve E 101 a E 103). V ČR jej vystavuje ČSSZ.

Bližší informace: Kancelář zdravotního pojištění a Česká správa sociálního zabezpečení.

DAŇ Z PŘÍJMŮ FYZICKÝCH OSOB

Mezinárodní zdanění

Základním problémem v oblasti daní je určení daňové příslušnosti (daňové rezidence nebo daňového domicilu) a určení rozsahu zdanění v daném státě. Pokud dojde k situaci, že nárok na zdanění jednoho příjmu projevuje jak ČR, tak Řecko (z různých důvodů), použije se v tomto případě bilaterální smlouva o zamezení dvojího zdanění (98/1989 Sb.).

Český daňový rezident (poplatník s neomezenou daňovou povinností), je osoba, která má na území ČR „bydliště“ nebo se zde „obvykle zdržuje“ (alespoň 183 dnů v příslušném roce). Daňová povinnost se vztahuje nejen na příjmy plynoucí ze zdrojů na území ČR, ale i na příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí. Více o mezinárodním zdanění naleznete na Přehled platných smluv | Ministerstvo financí ČR (mfcr.cz).

Od 1.1. 2014 došlo k výraznému zjednodušení a racionalizaci řeckého daňového systému. Od roku 2020 zaměstnanci dle výše zdanitelného ročního příjmu odvádějí 9 % (do 10 000 EUR), 22 % (10 0001 - 20 000 EUR), 28 % (20 001 - 30 000 EUR), 36 % (30 001 - 40 000 EUR) a 44 % (nad 40 000 EUR). Fyzické osoby také platí solidární daň ve výši 2,2 - 10 % při ročním příjmu převyšující 12 000 EUR.

ZTRÁTA ZAMĚSTNÁNÍ A UKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU

Po ukončení pracovního poměruje možné za splnění náležitých podmínek uplatnit právo žádat o podporu v nezaměstnanosti v zemi posledního zaměstnání. Základní podmínky pro pobírání řeckých dávek v nezaměstnanosti jsou: minimálně 125 odpracovaných a pojištěných dní během posledních 14 měsíců, pracovní poměr nebyl ukončen z důvodu závažného prohřešku zaměstnance, práceschopnost, ochota přijmout odpovídající zaměstnání, minimální věk 16 let a osobní registrace na řeckém úřadu práce (OAED). Při první žádosti o podporu je nutné doložit dalších 80 pojištěných dní za rok v průběhu posledních 2 let. V oprávněných případech je možné do doby potřebného pojištění započítat i odpracovaná období v jiných členských státech EU/EHP. Tuto skutečnost je však nutné doložit formulářem U1 (dříve E 301) z příslušné země.

OSVČ v Řecku nemají možnost pojištění pro případ nezaměstnanosti, tedy ani nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Před návratem do ČR je vhodné požádat na řeckém úřadu práce (OAED) o vystavení formuláře U1 (E 301), který plní funkci potvrzení dob pojištění na základě zaměstnání. O vystavení potvrzení U1 (E 301) lze požádat i korespondenčně z ČR. Bližší informace: Jak získat PD U1 (E 301) v jednotlivých zemích .

Nezaměstnaní občané v evidenci Úřadu práce ČR, kteří pobírají dávky hmotného zabezpečení v nezaměstnanosti (podporu), mají právo požádat o transfer této dávky do jiné země EU/EHP (tedy i do Řecka), a následně si zde hledat zaměstnání. Dávky jsou vypláceny nejvýše po dobu šesti měsíců, nebo do vyčerpání podpůrčí doby (je-li kratší). Podmínkou je evidence na domácím úřadu práce po dobu čtyř týdnů, podání žádosti prostřednictvím formuláře U2 (dříve E 303), stanovení doby odjezdu a cílového místa v Řecku. Následně je potřeba se do sedmi dnů dostavit na řecký úřad práce a podrobit se místním registračním procedurám.

Před odjezdem z ČR je nutné zajistit zabezpečení lékařské péče v zahraničí, a to prostřednictvím Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC), popř. Potvrzení dočasně nahrazujícího EHIC. Tyto průkazy vystavuje česká zdravotní pojišťovna, která poskytne bližší informace.

PRACOVNÍ PODMÍNKY

Minimální hrubá mzda v Řecku činí 830 EUR měsíčně.

Standardní pracovní doba trvá 40 hodin týdně, v horkých letních měsících bývá obvyklá doba poledního klidu. Maximální denní pracovní doba činí 10 hodin. V případě pracovního poměru na 40h/týdně může zaměstnanec odpracovat dalších 5h/týden s příplatkem 20 % na hodinu, které se nezapočítávají do povolených přesčasových hodin. Hodiny nad 45h/týdně se počítají do přesčasových hodin. Zákon vymezuje limity takových přesčasových hodin do 120 za rok (s příplatkem 40 %) a nad 120 za rok (s příplatkem 60 %). Maximální týdenní pracovní doba včetně přesčasů během (obvykle) čtyřměsíčního období nesmí překročit 48 hodin. Minimální doba odpočinku je 12 souvislých hodin během 24hodinového úseku. Po 6 hodinách práce mají zaměstnanci právo na minimálně 15 minut odpočinku, během týdne potom na minimálně jedno souvislé 24hodinové volno.

V závislosti na typu pracovního poměru činí dovolená na zotavenou 20 nebo 25 dní ročně. Její délka se od druhého roku pracovního poměru zvyšuje o 1 den za každý odpracovaný rok (maximálně o 22 nebo 26 dní).

Státní svátky a dny pracovního klidu

1.1., 6.1., 25.3., Velký pátek a Velikonoční pondělí (podle pravoslavného kalendáře), Svatodušní svátky, 1.5., 1.6., 15.8., 28.10., 25.12., 26.12.

DÁVKY V MATEŘSTVÍ A RODIČOVSTVÍ
Obecný přehled na portále EU - Employment, Social Affairs & Inclusion – Řecko
Greece - European Commission

DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE A DOKUMENTY KE STAŽENÍ

Velvyslanectví České republiky v Aténách
(Η Πρεσβεία της Τσεχικής Δημοκρατίας στην Αθήνα / Presveia tis Tsechikis Dimokratias stin Athina)

George Seferis Str. 6, Palaio Psychico
154 52 Athens
GREECE
Telefon: 0030 210-671 37 55; e-mail: athens@embassy.mzv.cz; web: http://www.mzv.cz/athens

Velvyslanectví Řecké republiky v Praze

Na Ořechovce 19, 162 00 Praha 6 - Střešovice
Telefon: (+420) 222 250 943, (+420) 222 250 955; e-mail: gremb.pra@mfa.gr


http://www.dypa.gov.gr – řecké služby zaměstnanosti ( ΟΑΕΔ / OAED) – úřady práce
www.in.gr – řecký informační portál
www.cityofathens.gr – athénský magistrát
www.minfin.gr – Ministerstvo financí Řecka ( ΥΠΟΙΚ / UPOIK)
www.ika.gr – Institut sociálního zabezpečení-Všeobecný zaměstnanecký pojišťovací fond (IKA-ETAM)
www.oga.gr – Organizace zemědělského pojištění ( ΟΓΑ / OGA)
www.etaa.gr – Pojišťovací fond pro nezávislé profesionály (ETAA)
www.statistics.gr – řecký statistický úřad ( ΕΛΣΤΑΤ / ELSTAT)