Mimořádná okamžitá pomoc pro Ukrajince

Mimořádná okamžitá pomoc od Úřadu práce je dostupná i pro Ukrajince. O co mohou požádat

Ukrajinští uprchlíci s nízkými příjmy mají v Česku nárok na humanitární dávku (HuD), která je určená pro zajištění základních životních potřeb souvisejících s bydlením a stravováním. Existuje však řada obtížných životních situací, kdy mohou osoby s dočasnou ochranou dosáhnout také na dávku mimořádné okamžité pomoci (MOP). Tato forma podpory je postavena na principu tzv. poslední záchranné sítě a je určena osobám, které s přihlédnutím k jejich sociální a majetkové situaci a příjmům nemohou obtížnou situaci zvládnout vlastními silami.

  1. MOP na úhradu nutných jednorázových výdajů. Například kauce při přechodu do jiného vhodného bydlení, úhrada lékařské prohlídky při nástupu do zaměstnání, jízdenka do KACPU v Havířově pro přidělení bezplatného ubytování, jízdenka pro dobrovolný návrat na Ukrajinu, nezbytné náklady na dopravu zesnulého apod. Maximální výše pomoci není stanovena – lze jí poskytnout až do výše požadovaného výdaje.
  2. MOP z důvodu jiné události, kterou nebylo možné předvídat ani jí předejít, v jejímž důsledku je člověk ohrožen ztrátou bydlení nebo neschopností si zajistit základní životní potřeby. Lze využit třeba na zvýšené zálohy na energie, úhradu prvního nájmu při přechodu z nouzového ubytování do jiného vhodného bydlení. Maximální částka v součtu je čtyřicetinásobek životního minima (194 400 Kč) za 12 měsíců po sobě jdoucích.
    Důležitá poznámka: Přestože tato forma MOP může být poskytnuta vícekrát než pouze jednou ve vztahu k jedné události, nelze ji vnímat jako pravidelnou opakující se dávku. Nejedná se o podporu, která má nahrazovat dávky na bydlení, resp. není svou povahou určena pro pravidelné krytí vysokých nákladů na bydlení. Osoba s dočasnou ochranou, pro kterou není podpora prostřednictvím HuD dostačující, popř. jí na HuD nárok nevznikne, musí podniknout aktivní kroky k nalezení dostupnějšího a levnějšího bydlení, které bude schopna hradit. Pomoci mohou sociální pracovníci Úřadu práce ČR, sociální pracovníci obcí a také neziskové organizace. Po určitou dobu tedy není v ojedinělých a odůvodněných případech vyloučeno poskytnutí této MOP.
  3. MOP z důvodu hrozby vážné újmy na zdraví. Je určena pro jednotlivce, kteří mají nižší příjmy, než je částka existenčního minima (3 130 Kč). Uplatnění HuD má vždy přednost. Tuto dávku je možné poskytnout např. cizinci, který ještě neobdržel žádný pobytový status.

O MOP je možné požádat na Úřadu práce v místě bydliště. Na webu lze nalézt žádost a také návody k vyplnění.

Důležitá poznámka: v žádosti o mimořádnou okamžitou pomoc je potřeba jako příjem také uvést humanitární dávku. Naopak mimořádná okamžitá pomoc se za příjem nepovažuje a v žádosti o humanitární dávku se tak neuvádí.

Ukrajinci také mohou požádat o novou dávku – MOP na úhradu dočasného náhradního ubytování kvůli povodni. Tento typ MOP je určen pro osoby, které využívají dočasné náhradní ubytování, a to z důvodu, že nemohou bydlet ve svém domě, protože byl odstraněn (demolicí) nebo poškozen povodní. Maximální výše pomoci je od 15 000 korun na 1 osobu do až 24 000 korun na 4 a více osob v domácnosti. Více informací o této MOP, žádost a co se k žádosti dokládá lze nalézt na webu.

Případné dotazy vám také rádi zodpovíme v ukrajinštině na lince: 950 180 100 nebo na e-mailu ua@uradprace.cz.